Son zamanlarda İstanbul’da gördüğüm en güzel kar yağışı gerçekleşiyor. Bu sefer yağan kar diğerlerini geride bıraktı adeta, bize tüm heybetiyle buradayım diyor! Bugün birçok kişi trafikte saatlerce kaldığından dem vurdu, ancak bunun en güzel tarafı da o kadar zorluktan sonra eve ulaşmak olsa gerek. Böyle durumlarda elimizdekilerin kıymetini daha da iyi anladığımızı düşünüyorum.

Böyle havalarda yediklerimiz adeta yakıtımız oluyor. Yazın yemek çok da sorun olmazken, kışın doğru beslenmediğimiz taktirde bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve hastalıklara daha açık oluyoruz. Kışın da, mevsiminde meyve ve sebze kullanarak yaptığımız sağlıklı yiyecekler ile formda kalmamız mümkün, bu sebeple diyet yapayım derken aman dikkat daha fazla hasta olmayalım! Tabi bunlar benim kendi gözlemlerim, daha detaylı bilgi için uzmanların da ne yazdığını okumakta fayda olacaktır.

Tabi sevgili Antonio Carluccio‘nun dediği gibi yediklerimiz sadece yakıttan ibaret değildir, güzel yemek yapmak ve bunu yemek de bir sanattır! Bu sebeple güzel yemek yapmak için bol bol okurum, iyi malzemeyi bulabileceğim pazarları, kasapları gezerim. İyi malzeme ile özenilerek yapılan her yemek benim için lezzetlidir.

Bir tavuk suyuna çorba tarifi vereceksin, destan yazdın diyebilirsiniz ancak ben biraz böyleyim sevdiğim konular hakkında bir başlayınca kendimi durduramıyorum :) Bu sebeple fazla uzatmadan tavuk suyu çorba tarifini aşağıda veriyorum. Tavuk suyunu ilk defa yapacaksanız, daha önce vermiş olduğum tavuk suyu tarifine bakmanızda fayda olacaktır. Ben bu çorbayı 4 kişilik yaptım, siz kaç kişilik yapacaksanız malzemeleri o şekilde ayarlayabilirsiniz. Bir de o akşam biz tavuğu yemek olarak yediğimiz için ekstradan çorbaya tavuk eklemedim. Siz dilerseniz bu çorbaya tavuk etlerini de didikleyerek ekleyebilirsiniz.

Neler Kullandım?

  • 4 su bardağı tavuk suyu
  • 1 kase tel şehriye
  • 1 yumurta sarısı
  • Yarım limonun suyu
  • Toz karabiber, tuz
  • 4 – 5 dal maydanoz

Nasıl Hazırladım?

  • Önceden hazırladığım tavuk suyunu orta ateşte kaynamaya bırakıyorum. Kaynamaya yakın tel şehriyeyi çorbaya ekliyorum.
  • Çorba kaynarken bir kasede yumurta sarısı ve limonu iyice çırpıyorum, maydanozları ince ince doğruyorum.
  • Çorba kaynayınca birkaç taşım kaynatıp, ocağın altını kapatıyorum. Kaynayan çorbadan bir kepçe alarak, yumurtalı ve limonlu terbiyeyi ılıtıyorum. Bu kısım çok önemli, terbiyeyi çorbaya direkt eklerseniz çorbanız kesilir yani akışkan bir kıvamda olmaz. Ayrıca bu tip terbiyeli çorbalarda, çorbaya terbiye ekledikten sonra kaynatmak da çorbanın kesilmesine sebep olur. Ilıttığınız terbiyeyi yavaş yavaş çorbaya ekleyin ve bir yandan çorbayı karıştırın.
  • Tavuk suyu yaparken her ne kadar tane karabiber kullanmış da olsam, ben bu tip çorbalara toz karabiberi çok yakıştırıyorum. Terbiyeyi ekledikten sonra bir fiske tuz ve toz karabiber ekleyip doğranmış maydanozu da çorbaya serpip servis ediyorum. Afiyet olsun!