Çocukluğumda peynirli makarnayı çok sevdiğim için, annemin yemek kitaplarından çılgınlar gibi peynirli spagetti yapmaya çalışan bir çocuktum. Üstelik spagettileri kırmadan yapabilmek için az uğraşmazdım! Sağ olsun annem de mutfakta beni engelleyen bir anne olmadığı için, ben de hala mutfağa olan merakım sayesinde her geçen gün yeni bir şey keşfediyorum. Mutfağa dair eşyalar, kullanışlı mutfaklar, tarif kitapları, mutfak için bitki yetiştirme bitmeyen meraklarım arasında. MutfakHalleri‘ni yayına alma amacım, mutfakta denediğim ve beğendiğim tüm tarifleri siz değerli takipçilerimin bilgisine sunmaktan ibarettir. Ayrıca beğendiğim sivil toplum örgütlerinin görüşlerini de gerek yazı aralarında, gerekse tüm yazıyı ayırarak kendimce akıllı beslenme hareketine katkıda bulunmak istiyorum.

Akıllı beslenme hareketi bana göre; mutfakta kullanacağımız malzemelerin mevsiminde olması, bu malzemelerin bu topraklardan çıkmış olması ve özellikle güvenilir küçük üretici ya da esnaftan alınması anlamına geliyor. Ayrıca alışverişlerde ihtiyacımız kadarını alarak gereksiz israftan kaçınmamız, ev temizliğinde doğa dostu yöntemler kullanmamız ve çevre bilinci geliştirmemiz de; gelecek kuşakların bizim yararlandığımız nimetlerden kolaylıkla yararlanmasını sağlayacaktır.

MutfakHalleri‘nde göreceğiniz tariflerin malzemeleri, bulunduğunuz mevsimde hangi ürünler varsa onlara ait olacaktır. Kış mevsiminde domates yetişmediği için, domatesi yazdan kavanozlanan soslarla yemeklere ilave eden Mutfak Halleri mevsiminde tüketmeye önem veren bir blog olacaktır. Mutfak Halleri aynı zamanda evde çevre bilincinin gelişmesi için bilgi veren bir blogdur.

MutfakHalleri için yapılan yemek kadar, o yemeğin malzemesi de oldukça önemlidir. Ne kadar kaliteli malzeme, o kadar lezzetli yemekle eşdeğerdir Mutfak Halleri için. Kaliteli malzeme en pahalısından ziyade en niteliklisini bulabilmektir. Bu sebeple MutfakHalleri‘nde yazı aralarını iyi okuyun, bazan bu malzemeleri nereden bulabileceğinizin ipuçlarına denk gelebilirsiniz.

Bereketli ve lezzetli sofralarınızın hep olması dileğiyle,
Gamze