En çok mutfak alışverişi yapmayı sevdiğimi göz önünde bulundurursak, Nişantaşı’nda bile giyecek alışverişi için gezerken aklım leziz yiyecekler yapan market, restoran, pastane ve şarküterilerde oluyor :) Kurtuluş – Pangaltı aksı bu konuda zaten çok başarılı, ama Nişantaşı’nda da sevdiğim yerlerin başında Şemsa Denizsel’in Kantin’i geliyor. Samimi, sıcak havası ve yemeklerin mevsimindeki iyi malzemeler ile yapılması burayı sevme nedenlerimin başında geliyor. Ayrıca restoranın alt katında yer alan dükkanda zeytinyağlılar, salatalar ve hafif atıştırmalıklar satın alabiliyorsunuz. Bunların haricinde bir ekşi maya ekmeği yapıyorlar ki, ufff :) Şemsa hanımın blogunda paylaştığına göre 8.000 yıldan eski atalık bir buğday türünden yapılıyormuş ekmekler.

Ekşi maya ekmeği evimizde de yapabileceğimiz ve tadına doyum olmayan bir ekmek. Üstelik tadı şahane olduğu gibi normal ekmeklere göre faydası bile mevcut! Doğal mayayla yapıldığı için sindirim sistemi için gerçek bir dost. Belki normal ekmeklere göre fiyatını fazla bulabilirsiniz (fiyatları 10 – 20 TL arasında değişiyor), ancak bu ekmeğin yapılırken zahmet aşamasını ve lezzetini göz önünde bulundurursak buna değdiğini görebiliriz. Ayrıca evde yapmanız için çeşitli atölyeler, kitaplar hatta videoları bile mevcut.

Asıl konuya gelirsek, geçtiğimiz günlerde dilimleterek aldığım Kantin ekşi maya ekmeği ile farklı ne yapsam diye düşünürken, dolaptaki bresaolaları ekmek üzerinde kullanmak istedim. Izgara edilerek üzerine malzemeler konulan İtalyan Bruschetta’sından ilham aldım. Ayrıca bu ekmek bir ekşi maya ekmeği olduğu için normal tost kaşarı yerine, daha yoğun bir aromaya sahip olan eski kaşar peynirini kullandım. Biz iki kişi olarak bu ekmeği kahvaltıda yedik, ancak tek başına bir öğün için de mükemmel bir atıştırmalık olabilir. Nasıl yaptığıma gelirsek..

Neler Kullandım?

  • 2 dilim ekşi maya ekmeği
  • 2 dilim İtalyan bresaola
  • 2 dilim eski kaşar
  • Yaklaşık yarım bağ roka
  • 3 – 4 çorba kaşığı lutenitsa sosu (yoksa yazdan kavanozladığınız domates sosu ya da acı seviyorsanız Sriracha sosu da olabilir)
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Değirmen karabiber

Nasıl Hazırladım?

  • İlk olarak ekşi maya ekmek dilimlerini tost makinesinde biraz kızarttım. Bu esnada daha kolay kızarması için biraz zeytinyağı ekledim.
  • Kızaran dilimlerin üzerine lutenitsa sosu sürüp, üstüne eski kaşar ve bresaolaları yerleştirdim. Tost makinesini tekrar dilimlerin üzerine kapatıp, kaşar peynirleri eriyene kadar bekledim.
  • Kaşar peynirleri eriyince, ekmek dilimlerini servis tabaklarına alarak üzerlerine rokaları ekledim. Kalan zeytinyağını rokaların üzerine gezdirip, değirmen karabiber ile servis ettim. Afiyet olsun!